Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że rynek pracy w IT zmienił się diametralnie w ostatnich miesiącach z powodu pandemii. Praca zdalna dla wielu specjalistów IT było niemałym szokiem. Zwłaszcza gdy zostali zmuszeni do pracy z domu, w którym często nie było odpowiednich warunków. Zamknięcie w izolacji, brak kontaktu ze współpracownikami oraz konieczność zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń wymusiły na nas pracę w innym trybie.
Jednak mimo wszystko trzeba iść dalej i przyjąć nową rzeczywistość na klatę! Wiele firm rozpoczyna właśnie powrót do pracy w biurze. Jednak jak podaje IDC (zajmują się badaniami rynku) już 72% z nich planuje rozszerzenie modelu pracy zdalnej. W związku z tym część z nas chętnie lub nie będzie nadal pracować z domu.
Jak nie zwariować, gdy wokół Ciebie biegają dzieci, pies/kot albo jeszcze inne stworzenie? Jak trzymać żelazną dyscyplinę i nie marnować cennego czasu na bezmyślne scrollowanie Facebooka lub Instagrama? Poniżej znajdziesz kilka ważnych porad jak być efektywnym programistą pomimo pracy w mało sprzyjających temu warunkach domowych.
Blokada rozpraszaczy
Przeciętny człowiek w ciągu dnia posiada nie więcej niż trzy do czterech godzin produktywnych. Przyjmijmy, że średnio są to trzy godziny dziennie. Mówiąc produktywnych, mam na myśli czas, w którym czujemy się dobrze, przynajmniej tak nam się wydaje, i mamy pozytywne nastawienie do zmierzenia się z zaplanowanymi zadaniami.
Gdy już poczujemy ten przypływ energii, często łapiemy się na przeglądaniu internetu, marnując cenne procenty naszych baterii. Aby tego uniknąć, możemy zainstalować aplikacje, która na jakiś czas zablokuje nam dostęp do wybranych serwisów internetowych. Sam używam StayFocused (link na dole wpisu). Ustawiając blokadę dostępu do Facebooka czy YouTube w określonych godzinach zwiększamy nasze szanse, że zajmiemy się czymś, co nie wydziela w nas takiej dawki dopaminy, czyli pracą 🙂
Komfort akustyczny
Praca zdalna często wymaga od nas skupienia w celu zrozumienia wymagań biznesowych, ich implementacji oraz pisaniu testów. Nie raz podczas pracy zdarzyło mi się że będąc w maksymalnym skupieniu i „popełnianiu kodu”, ktoś lub coś nagle wyrwało mnie z kontekstu. Powrót do tego stanu flow zajmuje już nieco więcej czasu. Musimy sobie przypomnieć na czym skończyliśmy i co mieliśmy robić dalej.
Aby oszczędzić sobie takich przeszkadzajek i móc zająć się tym nad czym aktualnie pracujemy, warto zainwestować w słuchawki z aktywną redukcją szumów.
Mając takie słuchawki na uszach, słyszymy znacznie mniej dźwięków dobiegających z otoczenia. Pewnie wiesz, jeśli masz dzieci, że hałas w domu może być bardziej uciążliwy niż ten, towarzyszący nam w biurze.
Po dorzuceniu jeszcze uspokajającej muzyki ze Spotify możemy poczuć
się naprawdę odprężeni i skoncentrowani na tym, co mamy na monitorze.
Wyznaczenie miejsca pracy
Odpowiednie miejsce pracy też jest bardzo ważne. Powinno ono być dedykowane pracy i niczemu innemu. Postawienie biurka w sypialni czy innym pomieszczeniu, z którego na co dzień korzystasz w inny sposób niż praca, nie będzie dobrym pomysłem. Postawienie biurka w na przykład w sypialni czy też praca w łóżku w końcu spowoduje, że będziesz czuć się sennie.
Dedykowane miejsce pracy w Twoim mieszkaniu lub domu powinno być namiastką biura. Powinno też zachęcać do przebywania w tej przestrzeni. Porządek na biurku i wokół niego jest kluczowy, aby można było się skupić tylko na tym, co jest ważne w pracy programisty — czyli na pisaniu kolorowych znaczków 🙂
Idealnie jest w przypadku gdy możesz wydzielić specjalny pokój na domowe biuro. Znacząco ułatwi to prowadzenie spotkań online. Zamykając się w oddzielnym pokoju, dajemy znak domownikom, że jesteśmy zajęci i nie powinni nam przeszkadzać.
Praca zdalna w odpowiednich godzinach
Pracując w biurze, jesteśmy często zobligowani do spędzenia tam określonej ilości godzin w określonym przedziale czasowym. Podobnie powinno to wyglądać podczas pracy w domowym biurze. Ustalenie ściśle określonych godzin pracy pozwala na zaplanowanie całego dnia tak, aby nic nie przeszkadzało Ci w pracy.
Wcześniej pisałem o tym, że przeciętny człowiek ma tylko kilka, max. 3 może 4, godziny produktywne w ciągu dnia. Oczywiście czas pracy powinien je obejmować 🙂 Najczęściej produktywne godziny przypadają mniej więcej po dwóch godzinach od pobudki. Jest to jednak rzecz tak indywidualna i raczej sam/sama musisz to sprawdzić.
Praca zdalna – Podsumowanie
To tylko kilka rzeczy, które możesz zastosować, aby podnieść wydajność swojej pracy. Oczywiście, jak do wszystkiego, i do tego trzeba podejść indywidualnie oraz nie anektować na siłę pokoju dziecka w celach biurowych, pozostawiając swoją pociechę bez miejsca na zabawki 🙂
Sam pracuję z domu już od ponad roku i wiem, jak ważne jest przygotowanie sobie odpowiedniego habitatu do pracy i jak to wpływa na moją produktywność.
Warto jest też testować inne rowiązania i sprawdzić co działa u Ciebie!
Jeśli podobał Ci się ten artykuł, to proszę, podziel się nim ze swoimi znajomymi!
Linki:
https://www.idc.com/
https://chrome.google.com/webstore/detail/stayfocusd/laankejkbhbdhmipfmgcngdelahlfoji?hl=pl